Proste życzenia małego dziecka

Poradnik dla rodziców » Proste życzenia małego dziecka

 

 1. Kochajcie mnie i mówcie mi o tym, potrzebuję stale czuć waszą miłość.
 2. Nie porównujcie mnie z innymi dziećmi. Ja jestem indywidualnością, jedyną w swoim rodzaju osobą. Rozwijam się według własnego rytmu i możliwości. Postępy mierzcie porównując co potrafię teraz, a co wcześniej.
 3. Nigdy, nawet w żartach nie straszcie mnie, że mnie nie kochacie, albo ktoś mnie zabierze, ponieważ taka groźba rujnuje moje podstawy egzystencji.
 4. Odpowiadajcie na moje pytania prawdę. Wszystko co do mnie mówicie przyjmuję i na tej podstawie buduję podstawy mojego świata.
 5. Oczekuję stale waszego uznania nie tylko za to co mi się udało, ale głównie za to co próbuję lecz jeszcze mi nie wyszło.
 6. Nie wyręczajcie mnie we wszystkim, nie róbcie za mnie tego co ja mogę zrobić choć będzie trwało dłużej, oczekuję tylko pomocy.
 7. Mam ciągłą potrzebę, by z wami wspólnie poznawać świat, zbierać doświadczenia, słuchać i czytać bajki. Prezenty i zabawki, telewizja i komputer nie zastąpią mi bycia z tobą i zainteresowania moimi sprawami.
 8. Nie okłamuję was celowo, jeszcze tego nie potrafię. Po prostu coś mi nie wyszło albo chcę zwrócić na siebie uwagę. Niesprawiedliwą ocenę odbieram jako dowód braku miłości do mnie.
 9. Nie krytykujcie i nie upokarzajcie mnie przy innych, gdyż utrwalacie we mnie brak wiary w siebie.
 10. Każdą waszą uwagę i reprymendę przyjmę i postaram się zastosować jeśli zrozumiecie dlaczego źle zrobiłem, albo jakie mogą być konsekwencje.
 11. Kiedy się bardzo upieram zapytajcie dlaczego, może was przekonam i zrezygnujecie z przymusu.
 12. Nie oczekujcie ode mnie więcej niż od siebie, skoro jesteście dla mnie wzorem do naśladowania.
 13. Potrafię być aktorem, płakać i marudzić ale oczekuję abyście to odkryli.
 14. Nie pouczajcie mnie nieskończenie, stale i niekonsekwentnie ponieważ wasze uwagi przestaję słyszeć.